Neden mi Baklavacıyız?Nerelere mi Hizmet Veriyoruz?Baklavanın Tarihini Bilmiyor musunuz?

Neden mi Baklavacıyız?

1970 yılında mesleğe başlayan Kurucumuz Merhum Mehmet AZTEKİN tarafından 1994 senesinde kurulan Astekin Baklava Bugün Astekin Baklava & Tatlıcılık markası ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Devamı

Nerelere mi Hizmet Veriyoruz?

Oteller, restaurantlar, alışveriş merkezleri, Süper Marketler, Cateringler ve Yerinde üretim hizmeti veren Kamu kuruluşlarına hizmet vermekte olan firmamız , müşterilerinin isteği doğrultusunda , şuruplu ve şurupsuz olarak ürün sevk etmektedir. Ürünlerimiz kaliteli ve hijyenik olmasının yanında ekonomik oluşuyla da dikkat çekmektedir. Profesyonel ekibimizle, müşterilerimize ürünlerimizi kusursuz olarak zamanında teslim etmekteyiz. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ÖNCELİĞİMİZDİR.

Devamı

Baklavanın Tarihini Bilmiyor musunuz?

PROF.DR. İLBER ORTAYLI' NIN KALEMİNDEN BAKLAVA ALAYI Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı İstanbul Ansiklopedisi'nde Baklava Alayı geleneğini şöyle anlatmaktadır: "Ramazan ortasında padişah, Müslümanların halifesi olarak,

Devamı

siparis@astekinbaklava.com
+90 212 262 92 00

Baklavanın Tarihi

Antep Baklavasının Tarihçesi

Prof Dr. ilber Ortaylı’ nın Kaleminden Baklava Alayı

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı İstanbul Ansiklopedisi’nde Baklava Alayı geleneğini şöyle anlatmaktadır:

“Ramazan ortasında padişah, Müslümanların halifesi olarak, törenle Hırka-i Şerif ve mukaddes emanetleri ziyaret eder, bundan sonra törenle Hırka-i Şerif alayı tertip edilirdi, işte dini yanı ağır basan bu törenden sonra; saray mutfaklarında hazırlanan ve yeniçeri, sipahi, topçu ve cebeci gibi kapıkulu ocakları askerinin her on neferine bir tepsi hesabıyla hazırlanan baklava sinileri futalarına sarılmış olarak Matbah-ı Âmire önüne dizilirdi.

Bu Ramazan ikramını oluşturan sinilerin ilkini, silahdar ağa ve mahiyeti, bir numaralı yeniçeri olan padişah adına teslim aldıktan sonra, diğer ortalardan gelen ikişer nefer futalarına sarılmış birer siniyi nizami olarak yüklenir; her bölüğün usta, saka, mütevelli, odabaşı gibi amirleri önde, baklava sinileri ve taşıyanlar arkada, açılan kapıdan dışarı çıkarlar, baklava alayı gülgüle ve nümayiş ile Divanyolu’ndan karşılıklı sıralanmış halkın arasından alkış ile kışlalara yürürdü. Sini ve futalar ise ertesi gün iade edilirdi.” Şon dönemlerinde Baklava Alayı törenlerinde, sini ve futalar iade edilmez olmuş, buna gerekçe olarak da “Baklava o kadar lezzetliydi ki tatlıyla birlikte sini ve futaları da yedik” gibi sözler sarf edilerek bu anlamlı tören suistimal edilmiştir.

 ilk Türkçe Yemek Tibaı Melceü-t Tabbahin’de Baklava

 

Baklavaya ait başka bir kayda ise “Melceü’t-Tabbahin”de rastlanıyor. Mehmet Kâmil tarafından 1844 yılında kaleme alınan, ilk basılı Türkçe yemek kitabı olan Melceü’t-Tabbahin’in (Aşçıların Sığınağı) altıncı bölümünde beş çeşit baklavadan söz ediliyor ve tarifi veriliyor. Bunlar; Adi Baklava, Kaymak Baklavası, Musanna (süslü) Kaymak Baklavası, Kavun Baklavası ve Pirinç Baklavası. Eski ağırlık ölçüleri ile verilen bu tarifleri, günümüzde ancak konunun uzmanları anlayabiliyorlar. Geleneksel Türk tatlısı önceleri bugünkü kadar fazla çeşide sahip değildi. Ama, zaman ilerledikçe üzerinde çalışmalar yapılıyor ve yeni yeni lezzetler keşfediliyor. Zevkle tüketilen baklavanın, tüketici gereksinimlerine göre yeni çeşitleri geliştirilerek lezzet düşkünlerinin beğenisine sunuluyor.

Etimolijik Bulgular da Baklava Türk’tür Diyor

 

Baklava kelimesi etimolojik (kelime kökeni) olarak incelendiğinde ise karşımıza “Baklahu” kelimesi çıkıyor. “Baklahu”nun bohça hamur anlamına geldiği ve baklavanın açılması için gereken, oklavanın kökenin ise yine Orta Asya’daki “Oklahu” kelime kökünden geldiği iddia ediliyor.

Baklava Dostu Amerikalı Perry Araştırdı

 

 

Baklavanın kökeni ile ilgili araştırma yapanların başında Los Angeles Times Gazetesi’nin yemek uzmanı Charles Perry geliyor. Perry birkaç kez baklavayı araştırmak için Türkiye’ye gelmiş, Gaziantep’te incelemelerde bulunmuş ve gazetesine baklavayla ilgili dört sayfalık yazı hazırlamıştır. Perry, aynı zamanda 2001 yılında İtalya’da yapılan Dünya Yemek Sempozyumu’nda baklavanın Türklere ait olduğunu anlatmıştır. Bu tezinde deyine baklavayla ilgili kelimelerin etimolojisini kullanmış ve ince anlamına gelen yufka kelimesinin Orta Asya’daki “Yubka”dan geldiğini ve “Kat” kelimesinin de Türkçe olduğunu söylemiştir. Zaten baklava kelimesi ayrıca Türkçe’de büyük sesli uyum kurallarına da uygundur.

 

Not: http://www.antepbaklavasi.com.tr/tr/tarihce.asp kopyalanmıştır.

 

Catering & Yemekhane

Merhaba Sevgili Catering Sorumlusu, Öncelikle işlerinizde kolaylıklar dileriz…

Devamı
Süper Marketler

Merhaba Sevgili Süper Market Satın Alma Sorumlusu, Öncelikle işlerinizde kolaylıklar dileriz…

Devamı
Otel & Restaurant

Merhaba Sevgili Otel & Restaurant Sorumlusu, Öncelikle işlerinizde kolaylıklar dileriz…

Devamı
iletisim

Adres: Ferahevler Mah. Mor Salkım Sok. No:6 Sarıyer/ist.

Devamı